Menu principal: Home |

English | Español

Oradores plenarios

  • Dr. Carlos Coello Coello, CINVESTAV-IPN, México
  • Prof. Hyungsuck Cho, KAIST, South Korea
  • Dr. Fabio Ramos, Australian Centre for Field Robotics
  • Dr. Russell Eberhart, Indiana University Purdue University Indianapolis, USA (IEEE CIS Distinguished Lecturer)
  • Dr. Michel Verleysen, Université Catholique de Louvain, Bélgica
  • Dr. Alfredo Weitzenfeld, ITAM, México (IEEE RAS Distinguished Lecturer)

Oradores de tutoriales

  • Dr. Gonzalo Acuña, DII, USACH, NDLP-IEEE
  • Dr. Cristián Cortés, DIC, Universidad de Chile
  • Dr. Simon Harding, Memorial University of Newfoundland, Canada
  • Dr. Claudio Held, DIE, Universidad de Chile, NDLP-IEEE
  • Dr. Rodrigo Palma-Benhke, DIE, Universidad de Chile, NDLP-IEEE
  • Dr. Alexandre Pinto Alves da Silva, Universidade Federal do Rio de Janeiro, COPPE, Brazil
  • Dr. Doris Sáez, DIE, Universidad de Chile, NDLP-IEEE
  • Dr. Daniel Sbarbaro, DIE, U. Concepción, NDLP-IEEE
  • Dr. Alvaro Soto, Departamento de Computación, Pontificia Universidad Católica de Chile
  • Dr. Juan Velásquez, DII, Universidad de Chile
  • Dr. Ganesh Kumar Venayagamoorthy, Missouri University of Science and Technology, USA
  • Dr. Richard Weber, DII, Universidad de Chile, NDLP-IEEE
  • Dr. Pablo Zegers, Universidad de Los Andes, Chile

Charlas plenarias

Tutoriales

 

Programa

Lunes 15, Diciembre

8:00-8:30 Inscripción
8:30 - 9:00 Ceremonia de apertura
9:00 - 10:30 P1: Swarm Intelligence: Where We've Been and Where We're Going, Dr. Russell Eberhart.
10:30 - 11:00 Coffee Break
11:00 - 12:30 P2: Evolutionary Multiobjective Optimization: A Historical View of the Field, Dr. Carlos Coello-Coello.
12:30 - 14:00 Almuerzo
14:00 - 15:30 T1-A: Aspectos Teóricos y Prácticos de Lógica Difusa, Dr. Claudio Held
T2-A: Wide area monitoring and control of power systems using computational intelligence techniques, Dr. Ganesh Kumar Venayagamoorthy, Missouri University of Science and Technology, USA
T3-A: Reducción de Dimensionalidad: una herramienta para el análisis de procesos, Dr. Daniel Sbarbaro
T4-A: Métodos, Potencial y Tendencias Futuras de Data Mining, Dr. Richard Weber
15:30 - 16:00 Coffee Break
16:00 - 17:00 T1-B Aspectos Teóricos y Prácticos de Lógica Difusa, Dr. Claudio Held
T2-B: Wide area monitoring and control of power systems using computational intelligence techniques, Dr. Ganesh Kumar Venayagamoorthy, Missouri University of Science and Technology, USA
T3-B: Reducción de Dimensionalidad: una herramienta para el análisis de procesos, Dr. Daniel Sbarbaro
T4-B: Métodos, Potencial y Tendencias Futuras de Data Mining, Dr. Richard Weber
17:10-18:40 P3: Biologically-inspired Robotics: Prey Catching and Predator Avoidance in Toads and Frogs, Dr Alfredo Weitzenfeld

Nota: Los tutoriales serán realizados en forma paralela.

Martes 16, Diciembre

8:30 - 10:00 P4: Recent Results and Open Problems in Evolutionary Multiobjective Optimization, Dr. Carlos Coello-Coello
10:00 - 10:30 Coffee Break
10:30 - 12:00 P5: High-dimensional Data Analysis and Feature Selection, Dr. Michel Verleysen
12:00 - 13:15 P6: Field Robotics: Challenges and Opportunities, Dr. Fabio Ramos
13:15 - 14:30 Almuerzo
14:30 - 15:45 T5-A: Control Inteligente para Sistemas Complejos de Ingeniería, Dr. Doris Sáez & Dr. Cristián Cortés
T6-A: Web Mining: Técnicas y Aplicaciones, Dr. Juan Velásquez(apuntes)
T7-A: Dynamic Problems and Some Learning Systems to Solve Them, Dr. Pablo Zegers
T8-A: Neural Networks Based Electrical Load Forecasters, Dr. Alexandre Pinto Alves da Silva
15:45 - 16:15 Coffee Break
16:15 - 17:30 T5-B: Control Inteligente para Sistemas Complejos de Ingeniería, Dr. Doris Sáez & Dr. Cristián Cortés
T6-B: Web Mining: Técnicas y Aplicaciones, Dr. Juan Velásquez(apuntes)
T7-B: Dynamic Problems and Some Learning Systems to Solve Them, Dr. Pablo Zegers
T8-B: Neural Networks Based Electrical Load Forecasters, Dr. Alexandre Pinto Alves da Silva
17:35 - 18:50 P7: Biologically-inspired Robotics: Spatial Cognition in Rats, Dr. Alfredo Weitzenfeld
15:00 - 18:45 Concurso de Posters
18:50 - 20:30 Cocktail

Nota: Los tutoriales serán realizados en forma paralela.

Miércoles 17, Diciembre

8:30 - 10:00 P8: Learning Structured Models for Robotics and Mining, Dr. Fabio Ramos
10:00 - 10:30 Coffee Break
10:30 - 12:00 P9: Swarm Intelligence and Extended Analog Computing, Dr. Russell Eberhart
12:00 - 13:15 P10: Nonlinear Projection, Dr. Michel Verleysen.
13:15 - 14:40 Almuerzo
14:40 - 15:55 P11: Vision Systems Towards Intelligent Perception, Prof. Hyungsuck Cho.
16:00 - 17:15 T9-A: Computational Intelligence Challenges in the Development of Virtual Generators, Dr. Rodrigo Palma-Benhke
T10-A: SLAM para Robot Móviles, Dr. Alvaro Soto
T11-A: Redes Neuronales para el Modelamiento de Sistemas Dinámicos: Aplicaciones en Biotecnología y Minería, Dr. Gonzalo Acuña
T12-A: Graphical Processor Units: Implementation of Genetic Programming, Dr. Simon Harding
17:15 - 17:35 Coffee break
17:35 - 18:50 T9-B: Computational Intelligence Challenges in the Development of Virtual Generators, Dr. Rodrigo Palma-Benhke
T10-B: SLAM para Robot Móviles, Dr. Alvaro Soto
T11-B: Redes Neuronales para el Modelamiento de Sistemas Dinámicos: Aplicaciones en Biotecnología y Minería, Dr. Gonzalo Acuña
T12-B: Graphical Processor Units: Implementation of Genetic Programming, Dr. Simon Harding
18:50 - 19:30 Ceremonia de cierre

Nota: Los tutoriales serán realizados en forma paralela.